Kauriin metsästys syksyllä 2020 Pyhäselän Metsästäjien alueella

Kauriin metsästys syksyllä 2020 Pyhäselän Metsästäjien alueella

Syyskokous päätti, että seuran alueella on mahdollista metsästää tulevalla metsästyskaudella max. 5 kaurista.

Metsästysaika on metsäkauriilla koko maassa 1.9.2020 — 15.2.2021. Lakisääteinen saalisilmoitus.

Koko maassa 26.9.2020 — 31.1.2021 Ajavaa koiraa käyttäen. Lakisääteinen saalisilmoitus.

Ilman koiraa 1.2.2021 — 15.2.2021 Lakisääteinen saalisilmoitus.

Emää jota seuraa vasa, ei saa ampua.

Metsästys tapahtuu niin, että metsästykseen osallistuvan on liityttyvä WhatsApp-ryhmään, joka perustetaan tätä tapahtumaa varten. Kaadosta on ilmoitettava välittömästi ryhmään ja kun lupia on jäljellä 2, metsästys tapahtuu ryhmän vetäjän luvalla. Näin vältetään 5 eläimen kiintiön ylittyminen.

Ryhmään pääsee ilmoittamalla halukkuutensa Pyhäselän Metsästäjät WhatsApp-ryhmässä. Ryhmän vetäjä liittää halukkaat kaurisryhmään. WhatsApp ryhmä toimii vain tiedotuskanavana, eikä siellä tule keskustella muita asioita.

Metsästykseltä rauhoitettu alue on laitettu Reviiri ohjelmaan ja sen saa ladattua tracker ja b-bark ohjelmiin. Rauhoitusaluekartan saa myös seuran sihteeriltä.